Oleg Pacaleu

La nivelul lunii iulie 2025, rata inflației în Romania se situa la 7.84%, în creștere cu aproape 2.2 puncte comparativ cu iunie. Cea mai are parte a acestei creșteri provine din anticipații.

Din august au intrat în vigoare noile cote majorate de TVA, inclusiv cea generală. Inflația va continua să se majoreze, discuția fiind dacă cifrele din august vor atinge sau nu borna de 10%. Apoi, odată ce efectele celei de-a doua runde de majorare a prețurilor la toate componentele de energie (rezultate din majorarea accizelor și deplafonarea prețurilor la energia electrică și gazul metan) se vor face simțite, inflația va rămâne exprimată în două cifre.

Sigurul câștigator din această situație va fi guvernul, care în modul acesta își va majora veniturile și își va reduce deficitul bugetar pe care tot el l-a cauzat prin politici fiscale prociclice și chiar iresponsabile în anumite perioade.

Serban Mihai Tismanariu

În România, există două deficite nesustenabile – deficitul bugetar și cel de cont curent, aflat în strânsă legătură (cauzat) cu primul. Deficitul bugetar de 9.3% din PIB de anul trecut înseamnă de fapt tipărire de bani, care generează inflație și care erodează puterea de cumăpărare și economiile oamenilor.

De fapt acesta este modul prin care guvernele „corectează” aceste deficite, prin inflație și depreciere a monedei.

Prin urmare, trebuie să ne așteptăm în anii următori la rate de inflație ridicate și automat și o depreciere a leului. În modul acesta, costul politicilor fiscale iresponsabile din ultimii ani este aruncat pe populație prin inflație și depreciere.

Acesta este și motivul pentru care guvernele nu au dorit și nu doresc aderarea României la zona euro. O țară din zona euro nu poate genera inflație și nu își poate deprecia moneda pentru a „corecta” dezechilibrele, ci trebuie, cum s-a întâmplat în Grecia în timpul crizei financiare, să reducă salariile nominale.

Practic, România preferă această situație ca să poată corecta erorile de politică fiscală generand inflație, consumatorii fiind cei care în final plătesc erorile de politică economică ale guvernului.

Continuarea articolului la www.cursdeguvernare.ro.

CITIȚI ȘI:

România ocupă ultimele poziții din UE în ceea ce privește cheltuielile cu protecția socială