Astăzi, 6 august, în competiția de dublu din cadrul Cupei Rogers de la Montreal, perechea Irina Begu și Simona Halep a pierdut în șaisprezecimi de finală împotriva cuplului format din J. Konta & S. Zhang.

Deși fetele noastre au condus jocul în primul set, ele s-au văzut nevoite să-l cedeze pe cel de-al doilea la tie break. Punctul culminant al meciului a fost în acest al doilea set, atunci când la scorul de 5-4 pentru ele, Irina Begu a făcut două greșeli importante care au dus meciul în prelungiri.

Begu și Halep s-au declarat învinse cu scorul de 11-9 la tie break și în al treilea set, după ce în prealabil au avut două situații importante de a închide meciul în favoarea lor.

Vizibil marcate de această înfrângere, fetele noastre s-au grăbit la sfârșitul meciului să părăsească incinta terenului de joc, cu gândul – speram noi – spre o mai bună evoluție în competiția de simplu.